Selamlar herkese!
Bugün Sosyal Medyanın Geleceğine değineceğim. Geçmişi var mı ki geleceği olsun diye haklı gözüken bir itiraz sunabilirsiniz ama geçmişi gayet de var efendim.

Sosyalleşme adına insanlığın yakın tarihteki en önemli buluşlarından ilki telgraftır. Binlerce yıldır en hızlı iletişim yolu at ya da güvercinken telgrafın 19. yüzyılın başında yaygınlaşmaya başlamasıyla dünyada iletişim yep yeni bir boyut kazandı. New York’tan çıkan bir mesajın Londra’ya varması haftaları hatta ayları alabiliyorken, okyanus altına döşenen telgraf kabloları sayesinde artık bu süre sadece birkaç dakikaya inebilmişti.

Hikayenin bundan sonrası oldukça uzun ve yoğun: telefonun icadı, bilgisayarların ortaya çıkması ve kendi aralarında ilk iletişim denemeleri, bu denemelerin sonucunda WWW yani World Wide Web’in YANİ İnternet’in kurulması..

İnternetle beraber hikaye birkaç kat daha hızlanıyor ve Blogger, MSN, Myspace, Twitter, Instagram, Linkedin, WeChat, Tiktok, Pinterest, Snapchat gibi birbiriyle farklı alanlarda rekabet eden onlarca farklı platform ortaya çıkıyor.

Şimdi asıl konumuza gelelim, sosyal medya nereye doğru evriliyor ve yakın gelecekte sektörde bizi bekleyen gelişmeler neler olacak?

Geleceğe Doğru

Edebiyatı bir kenara bırakıp meseleye hemen girelim:

 • Nesnelerin İnterneti ile beraber bugünden birkaç yıl sonra beyaz eşyalarımız başta olmak üzere evimizdeki ve üzerimizdeki birçok eşyamız akıllanacak. Bu akıllanmayla beraber bu makineler önce kendi aralarında konuşacaklar sonrasındaysa sosyal medyanın erişimini genişletecek ve sosyal medyayı telefonun içinden çıkartarak hayatımızın birçok farklı alanını işgal etmeye başlayacak
 • Bu kadar akıllı makine ve milyarlarca insanın dahil olmuş olduğu sistemler haliyle inanılmaz büyüklüklerde veri üretecek ve BÜYÜK Veri alanı hem bilimsel alanlarda hem pratikte hayatımızın bir parçası haline gelecek.
 • Kesin olan şeylerden bir tanesi de ekranın artık sınırlarının kalmayacağı. Duvarımız, çalışma masamız, pencerelerimiz, aynalarımız…
  Ve tabiki gözlerimiz…
 • Sosyal medya sektöründe beni en çok heyecanlandıran gelişmeler VR (Virtual Reality-Sanal Gerçeklik) ve AR (Augmented Reality-Artırılmış Gerçklik) teknolojilerinde. Her ne kadar şuan VR deneyimini kaba ve büyük gözlüklerle yaşıyor olsak da Apple’ın iGlass adında oldukça sade bir gözlüğü 2021-22 döneminde piyasaya sunacağı açıklandı (ek olarak, VR lensler de piyasaya sürülmüş durumda).
 • Koronoyla beraber online platformların önemini bir kere daha gördük. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki başta Zoom, Microsoft ve Google olmak üzere şuan birçok şirket toplantı ve ders deneyimini daha da gerçekçi hale getirmek için ciddi bir emek ve para harcıyor. Hiç kuşkusuz korona virüsü de bu süreci oldukça hızlandırdı.
 • Bu sene hayatımıza girmesini beklediğimiz, sosyal medyada oyun değiştirici olacak olan ürün Facebook’un Horizon (tr: Ufuk) adlı projesi. Bu yeni mecra oldukça inovatif ve bir o kadar da ürkütücü: VR Gözlüklerimizi takıyoruz ve kendimizi bambaşka bir dünyada buluyoruz, adeta bir Facebook ülkesi hatta gezegeninde. Gezegen diyorum çünkü, Dünya’da gerçekleştiremeyeceğimiz birçok eylemi Horizon’da yapmamız mümkün; mesela uçmak ya da bir yanardağın derinliklerini keşfetmek gibi..
 • Böyle bir platformu ortaya attıktan sonra yepyeni fikirlerin de akla gelmesi işten bile değil; benim en büyük arzularım Zoom türü toplantıların daha da gerçekçi hale gelmesi ve hissedilebilir tecrübe sunması. Buradaki isteğim tabiki tüm gerçek sosyal hayatın ortadan kalkması değil; ancak birbirinden fiziki olarak uzakta olan insanların rahatlıkla sanki berabermiş gibi toplanabilmelerinin hayatımızın birçok alanında olumlu faydaları olacağını düşünüyorum.
 • Horizon’ın ürkütücü olan tarafı, hayatlarımızı bir gözlüğün ya da ileride lensin, içinde yaşadığımız bir simülasyona dönüştürmesi. Ama bu iddianın barındırmış olduğu korkuyu bazı arkadaşlarımız, zaten hayata gözlerimizi açtığımız andan beri bir simülasyonda değil miyiz diyerek küçümseyebilir..
 • Türkiye’de kullanıcı sayısı çok fazla olmasa da başta Çin olmak üzere Asya’da en çok kullanılan sosyal medya mecralarından bir tanesi de WeChat. Asyalılar WeChat için the social media of everything diyorlar, yani her şeyin sosyal medyası. İlk başta Whatsapp alternatifi bir mesajlaşma uygulaması olarak tasarlanan WeChat üzerinden şuan itibariyle, faturalarınızı ödeyebilir, arkadaşınıza para aktarabilir, uçuş rezarvasyonu ayırtabilir, taksi çağırtabilir, ev araştırabilir, hatta borç para bile çekebilirsiniz. Bu özelliklerin diğer ön plandaki sosyal medya uygulamalarında da kısa sürede yer alacağını düşünüyorum.
 • Sosyal medyanın etkilediği bir diğer sektör de gazetecilik/haber sektörü; uzun bir zamandır dünyanın birçok bölgesinede gazete tirajları ve ana akım TV’lerin reytingleri düşüşte ve sosyal medya haberciliği yükselişteydi. Bu gelişmelere ek olarak, yukarıda bahsi geçen teknolojiler sayesinde dönüşüm daha da büyük boyutlarda sürecek ve VR teknolojisi sayesinde artık haberleri yaşıyor olacağız; yani haberin geçtiği bölgenin direkt sanal olarak içinde olacağız.
 • Vee son olarak geldik modaya: AR + VR teknolojilerinin gelişmesi sayesinde ilk olarak birçok kıyafetin üzerimizde nasıl duracağını telefonumuzun kamerası sayesinde tecrübe edebileceğiz, daha sonraysa gelişmiş lazer tarayıcılar sayesinde kalıplarımızı da çıkarabilecek ve kişiye özel ürün dönemini başlatacağız. Tüm bu gelişmeler olurken de sosyalliğin & etkileşimin dozu durmaksızın artacak!

Show CommentsClose Comments

Leave a comment