Yaklaşık 3 ay önce 4 kafadar bir araya geldik ve gençliğe değer katacak konuları masaya yatıralım istedik. Yabancısı olduğumuz dijital bir mecrada gençlik için üretim yapmak zorlu fakat enfes bir iş. Şimdi şöyle geriye dönüp baktığımda Meseleler Ekibi olarak birbirinden farklı konularda podcastler yayınlayıp yazılar yazmışız. Hatta altıncı bölüme bile gelmişiz. Neredeyse sezonu yarılamışız. Ne mutlu bize 🙂

Üniversite 101 adını verdiğimiz bu podcastimizde “Üniversite nasıl okunmalı?” üzerine biraz kafa yorduk. Üniversite meselesini derinlemesine inceledik. Hem üniversiteye geçecek arkadaşlarımıza hem de şu an üniversite sıralarında oturan ve kafasında yüzlerce soruya cevap arayan arkadaşlarımız için enfes bir rehber hazırladık.

Ben de şu an “Sakın Mezun Olmayın” başlığı ile karşınızdayım.

Mezun olmadan önce;

  • öncelikli olarak kendinizi keşfedebilmeniz için,
  • yaşadığımız bu dünyayı anlamlandırabilmeniz ve daha farklı bakabilmeniz için

deneyimlemeniz gereken şeylerin listesini hazırladım.

Ve naçizane önerim, mezun olana kadar bu listedeki maddelere tik atmadan “Sakın Mezun Olmayın” tamam mı? 🙂 

1- Yıllardır söylenen yalanlara aldanmayın. Nedir peki bu büyük yalan? “Şimdi sık dişini üniversiteye geçince rahatlayacaksın merak etme.” Öncelikle bu klişeyi unutmak gerekiyor. Baştan tedbirleri alarak üniversite yolculuğuna devam etmek en önemli adım. Kervanı yolda düzelim anlayışı sizi kurtarmayabilir. 

2- Okuduğunuz bölümle ilgili ya da ilginizi çeken konularda çalışma yapan üniversite kulüplerine, STK’lara veya anlamlı işler peşinde koşan komünitelere katılın.

3- Bu madde özellikle İstanbul’da okuyanlar için. Okulunuzun bulunduğu şehri keşfetmeden okulu bitirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Eğitim sadece dört tarafı duvarlarla kaplı bir yapı değil. Hayatın ta kendisi aslında. Şehri yaşamaya şehre karışmaya ve şehrin kültürünü anlamaya gayret etmelisiniz. Mesela buradan Urfa’da okuyan kardeşlerime de sesleniyorum. Göbeklitepe’yi ziyaret etmeden mezun olup memleketlerine geri dönmesin. 

4-Hayatın en değerli zamanlarını bilgisayar, telefon, tablet başında geçirmeyin. Bir yaşam kültürü inşa edip hayata değer katma derdinde olun. 

5- Ne yapıp ne edip İngilizce’yi hazırlıkta halledin. Eğer Türkçe bir bölümde okuyorsanız ilk yıllarınızdan itibaren İngilizce’ye yatırım yapın.

6- Hunharca para harcamayın. İlk yıllardan itibaren köşeye ufak miktar atmak yılın sonunda yüzünüzü çok ciddi güldürecek emin olun. Özellikle mezun olduktan sonra hayallerinizi gerçekleştirmek için garanti bir sermayeniz olacak.

7- Tam zamanlı, part time ya da stajyer olarak bir iş tecrübesine sahip olmadan hayata atılmayı düşünmeyin. İş dünyasını erkenden deneyimleyin. Okulda öğrendiğiniz pratik bilgileri uygulamaya dökebilmeniz çok önemli. Yapacağınız işin illa bölümünüzle ilgili olmasına da gerek yok. Sorumluluk alabilme, iletişim kurabilme… gibi soft skillerinizin gelişmesine yardımcı olur.

8- Gerek üniversiteden gerek iş dünyasından bir mentor bir rehber bulmak artık çok kolay. Bu imkanı fırsata çevirip yolculuğunuza değer katacak insanların peşinden koşun. Kendi başımın çaresine bakarım demeyin. Başka hikayelere ve deneyimlere açık olun.

9- Kültür ve sanattan uzak kalarak mezun olmayın. Sinemaya, tiyatroya, sergiye, konsere, baleye, operaya… bir kere de olsa gidin. Hiç sevmediğinizi düşünseniz de bir kere şans verin ne kaybedersiniz ki.

10- “Ya zaten genciz eritiriz, hallederiz. Bir halısahaya, bir yürüyüşe bakar.” demeyin. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin ve  dengeli beslenin. İlerleyen dönemlerde bunu çok daha iyi anlayaksınız. 

11- Okulunuzun kaynaklarını iyi değerlendirin. Özellikle yurt dışı imkanlarını (Erasmus, Exchange…) ve kütüphanelerini. Kitap kokularının arasında uyuyakalmadan orada sabahlamadan mezun olmayın.

12- Sertifika akımlarına kapılmayın. Kağıt parçasından öteye geçmeyen, trendlerden para kazanmaya çalışan kurumların peşinden koşmayın. Birikiminizi kağıtlara değil kendinize yapın.

13- Uzun, orta, kısa farketmez bir yolculuğa çıkmadan bitirmeyin okulu. Yeni hikayeler biriktirmenin derdinde olun. Özellikle bir ülkeye tek başınıza yolculuk yapın. Tecrübe ile sabit. Pişman olmayacaksınız.

14- Hayallerinizdeki hobiye sahip olmak için beklemeyin. Erkenden yola çıkın. Hayatınızı zenginleştirmenin derdine düşün. İşin sonunda üretimlerinizde zenginleşecek merak etmeyin.

15- Topluluk önünde konuşma korkunuz varsa ilk sınıflardan itibaren küçüklü büyüklü ortamlarda sahneye çıkın. Başlarda tökezlesenizde üzerine kilometre yaptıkça çok ciddi yol kat ettiğinizi göreceksiniz.

16- Yepyeni arkadaşlıklara, farklı hikayelere ve yüzlere hayatınızda yer verin.

17-Zihninizi besleyen kaynakları farklılaştırın ve zenginleştirin. 

18- Erkenden yazmaya başlayın. Deneyimlerinizi, hikayelerinizi, hislerinizi, öğrendiklerinizi yazın bir köşeye. Nereye yazacağınız size kalmış.

19- Ne kadar yoğun olursanız olun başta ailenizi ve sevdiklerinizi ihmal etmeyin. 

20- Sürekli başarılı olmak için hırpalamayın kendinizi. Arada başarısız olun! Çok daha fazla şey öğreneceksiniz.

Ne kadar fazla tik, daha az keşke 🙂


Show CommentsClose Comments

Leave a comment