Podcast Takvimi


Tarih boyunca eski ve yeni nesillerin hayattan beklentileri hep farklı olmuştur. Tam olarak bizi anlayamayan eski nesillerin kurduğu sistemlerde dönemin gençleri olarak var olmaya çalışıyoruz. Kendileri tarafından bir türlü anlaşılmadığımızı düşündüğümüz bu eski nesiller de sanki hiç genç olmamışlar gibi bizi pek de anlamaya çalışmıyorlar gibi. Oysaki genç olan herkes yeniliklerin teminatıdır bizce. Şöyle bir tarihe göz attığımızda gelen tüm yenilikler, var olanla tatmin olmayıp yenisini talep eden genç zihinlerce ortaya konmuş. Bu sebeple, gençlik, gelişmenin ve refah dolu günlerin mimarlarıdır. Her birimizin, bu podcasti dinleyen tüm gençlerin böyle olduğunu düşündüğümüz için Meseleler ekibi olarak bir araya geldik ve gençliği enine boyuna tartışalım istedik. Şimdi Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasını dinliyorsunuz.

Bu dosyada neleri mi konuşuyoruz? Gençler olarak karşılaştığımız sorunları ele alıp, analiz ediyor ve nasıl çözülebileceğine dair akıl yürütüyoruz. Sorunlarla içimizin şişmesini istemediğimiz ve pek şikayet etmeyi sevmediğimiz için başarılı ve mutlu olma yolunda kendimize nasıl değer katacağımızı da yoğunlukla ele alıyor olacağız. Her şey yolunda gitmese de biz yolumuzda gidelim ve hayallerimizi takip edelim diyenlerdenseniz çok isabetli bir yerdesiniz.


24 Haziran Cuma 19.00


Podcastimizin bu bölümünde “Kazandıran Alışkanlıkları İnşa Etmek” başlığıyla Alışkanlıklar kazanmak ve kötü alışkanlıklardan kurtulma konularını ele alacağız. Alışkanlıkların anatomisi, oluşturulma sistemleri, alışkanlıkları pekiştiren ve perçinleyen kavramlar üzerine tartışıyor olacağız.

Acaba, alışkanlıklar kaderimiz mi yoksa onları kontrol altına alabilir miyiz? Alışkanlıklarımızın beynimizdeki kaynağı neresi? Küçük başarılar ve eski alışkanlıklar, yeni alışkanlıklar kazanmada nasıl bir rol oynar? İrade ve telkin alışkanlıkları inşa etme ve değiştirmede nasıl kullanılabilir? Tüm bu öncül soruların cevaplanması yoluyla biz alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebiliriz ya da yenilerini oluşturabiliriz?

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🙂


31 Haziran Cuma 19.00


Podcastimizin bu bölümünde sizlerle hayatımıza ilk girdiği andan itibaren öncesiyle sonrası arasında ciddi farklar oluşturan sosyal medya meselesini konuşacağız. Sosyal Medyanın hayatımıza nasıl dahil olduğunun nostaljisinden iletişim bağlarımızda yarattığı etkilere; sosyal medya bağımlılıklarından fenomenlere; pasif bağlardan gösterişçiliğe kadar hayatımızda temas ettiği hemen hemen tüm alanlara değineceğiz.

Dünyada birçok insanın kullandığı sosyal medya iletişimimizi gerçekten güçlendirdi mi? Sosyal Medya hayatta var olmak için kullanılması kaçınılmaz bir şey mi? Sürekli olup bitenleri kaçırdığınızı düşünür müsünüz? Kendinizi olmadığınız haliyle sanal dünyada var etme çabanızı anlamlı bulur musunuz? Peki, Sosyal Medyayı kullanıp zararlarından en az etkilenmek nasıl mümkün olur?

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🙂

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


7 Ağustos Cuma 19.00


Podcastimizin bu bölümünde ” Bu gençler de hiç iş beğenmiyor” klişesini masaya yatırıyor ve bu klişenin gerçeklik payını tartışıyor olacağız.

Acaba gençlik gerçekten iş beğenmiyor mu? Bu cümledeki gençler hangi gençler? Genç işsizliğin nedir? Türkiye’nin bu konuda endişe etmesi gerekir mi? Bu işsizliğin temelinde yatan sorunlar nelerdir?

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı bu bölümde sizi bekliyor.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🙂

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


14 Ağustos Cuma 19.00


Meseleler Podcast Gençlik Dosyasının dördüncü bölümünde “Odaklanarak Ertelemeden Yaşamak | Etkili Zaman Yönetimi” başlığıyla odaklanma becerimiz, erteleme hastalığımız ve zamanı nasıl etkili yönetebileceğimiz üzerine konuştuk.  

Odaklanma becerimizi nasıl yitirdik ve nasıl geri kazanabiliriz? Başarının anahtarı olan pürdikkat çalışma nedir ve nasıl pürdikkat çalışabiliriz? 

Neden Erteleriz ve Erteleme alışkanlığımızdan nasıl kurtulabiliriz? Multitasking(yani çok görevlilik), yararlı bir yöntem mi yoksa zararlı bir yöntem mi? 

Peki işlerimize pürdikkat odaklanarak ve ertelemeden çalıştığımız etkili bir zaman yönetimi planını nasıl inşa ederiz?

Bol bol fikir ve bilgilerin sunulduğu, odaklanma ve zaman yönetimi üzerine ufuk açıcı bir tartışma yürüttüğümüz bölümümüzü aşağıdan dinleyebilir, yeni bölümlere hemen erişmek için Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz. 

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🙂

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


21 Ağustos Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler Podcasttesiniz. Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının beşinci bölümündeyiz.Podcastimizin bu bölümünde sizlerle, birbiriyle yakın bağ kurduğumuz psikolojik dayanıklılık ve yalnız yaşama/yaşayabilme meselelerini konuşacağız.

Hayatta işler her zaman yolunda gitmez ve bazı insanlara göre bir şeyler yolunda gitmediğinde her şey sarpa sarar. Tam da bu konu üzerine meselenin kökünde yatan kendini tanımaktan, özgüven ve özsaygı gelişiminden tutun da psikolojik dayanıklılık geliştirmekten ve olumsuz olaylar ve durumlar karşısında ölçülü tepkiler gösterebilmekten bahsedeceğiz. Tabi konu buraya gelince kendini tanıyan, özgüven sahibi ve dengeli insanın yalnız yaşayabilme yeteneği kazanmasından ve tek başına kendi ayakları üzerinde durmasından konuşacağız.

Her şeyi öğreniyor ve tanıyoruz bu çağda da kendimizi tanımak bu kadar zor mu gerçekten?

Saygısızlığa kimse razı değil peki kendimize neden saygısızlık ederiz? Hiç battı balık yan gider dediğiniz oldu mu?

Peki bir olayı abarttığınızı düşündüğünüz gereksiz yere fazla tepki gösterdiğiniz oldu mu?

Kendinden çok başkasını düşünmek yaptığı işlerde hep birilerinin onayına ihtiyaç duymak doğru bir davranış mı?

Hayatta yalnız kalmak tek başına vakit geçirmek olumsuz bir durum mu? Peki, kendi ayakları üstünde durabilmek ne anlama geliyor o halde?

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı, podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor. Hazırsanız, zihinleri açalım.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🙂

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 6.Bölüm | Üniversite 101

28 Ağustos Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler Podcasttesiniz. Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının altıncı bölümünü dinliyorsunuz. Podcastimizin bu bölümünde sizlerle, üniversite konusunu konuşacağız. Biz gördük ki Türkiye’de okullarımızda birçok alanda derinlemesine eğitimler veriliyorken, en temel konularda; mesela evlilik ya da ilişki kurma, ebeveyn olma, veya üniversite okuma hakkında dersler verilmiyor. Çoğu insan bu tür birikimlerin şahsi olduğunu ve deneyimle kazanılabileceğini iddia etse de biz böyle düşünmüyoruz çünkü binlerce üniversite öğrencisi son senesine geldiğinde keşkeler dünyasından çıkamıyor; keşke ortalamamı da yüksek tutsaydım, keşke Erasmus’a gitseydim, keşke tüm işlerimi son güne bırakmasaydım gibi.

Bu bölümümüzde üniversiteye yeni başlayacak olan arkadaşlarımıza enerji vermeyi ve kafalarında geniş bir vizyon oluşturmayı; hali hazırda üniversitede okuyan arkadaşlarımıza hala birçok şeyi gerçekleştirmek için geç olmadığını anlatabilmeyi ve umutlarını canlandırmalarını, ve nihayetinde üniversiteden yakın zamanda mezun olacak ya da olmuş olan dinleyicilerimize de üniversite sonrası hayata dair bazı tüyolar vermeyi hedefliyoruz.

Bu kritik konular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi yağmuru, podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor. Hazırsanız, zihinleri açalım.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🙂


Meseleler Podcast 7.Bölüm | Bir İdeal Uğruna Değer Mi? Yurt Dışına Göçmek ya da Göçmemek Üzerine

4 Eylül Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler Podcast’tesiniz. Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının 7.bölümünü dinliyorsunuz. Podcastimizin bu bölümünde “Bir İdeal Uğruna Değer mi?- Yurt dışına göç etmek ya da etmemek?” başlığıyla son zamanlarda gençler arasında giderek daha fazla rağbet gören yurt dışına göç etmek ve hayatını yabancı ülkelerde kurmak/devam ettirmek konusunu ele alacağız.

Yurt dışına giden gençler neden gidiyor? Yaşanan göçlerin ardında hangi sebepler yatıyor? Peki kimler yurt dışına göç ediyor, kimler göç etmiyor? Yurt dışına göç etmek, kaçmak mı yoksa daha iyi bir hayat yaşamak mı?

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı bu bölümde sizleri bekliyor. Hazırsanız, zihinleri açalım.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz.

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 8.Bölüm | Verme ve İsteme Sanatı : ‘Ona Reddedemeyeceği Bir Teklif Yapacağım.’

11 Eylül Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler Blog’tasınız. Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının Sekizinci Bölümü’ndeyiz.

Podcastimizin bu bölümünde sizlerle vermeyi ve ve istemeyi bir sanat olarak ele alıp bununla birlikte müzakere meselesini konuşacağız. İstemenin bir şeyler talep etmenin öneminden ve bunun nasıl yapılacağından vermenin, karşılıksız bir şeylerden vazgeçebilmenin mümkün olup olamayacağına, müzakere ve işbirliğinden etkili müzakerelerin nasıl yapılacağına kadar bu konuyla ilgili detaylara değineceğiz.

İstiyorum demekle elde etmek mümkün değil peki nasıl istemeli? Bir şeylerden hiç karşılık beklemeden vazgeçmek mümkün mü? Verdiğinin karşılığını almak nasıl olmalı? Müzakere sadece ticari işlerde mi olur yoksa aslında hayatımızda hemen hemen her gün müzakereye mi gireriz? İşbirliği kurmak neden önemlidir? Etkili müzakere yapabilmek nasıl olur ve bize neler katar? Pekii, İki tarafın da kazandığı herkesin mutlu ayrıldığı müzakereler geliştirmek nasıl mümkün olur?

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor. Hazırsanız, zihinleri açalım. 

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz.

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 9. Bölüm | İŞ’te Aradığım Çalışma Ortamı

18 Eylül Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler Blog’tasınız! Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının Dokuzuncu Bölümü’ndeyiz.

Podcastimizin bu bölümünde sizlerle, iş ortamları üzerine konuşacağız.

Menüde neler mi var: ofis hayatının gerçekleri; olumlu ve olumsuz karakterli şirketler, iş dünyasında kuşaklar arası çatışma, free-lancerlar, evden çalışma trendi vee en sonda diyeceğiz ki biz neden 20 dakika boyunca ofisleri tartıştık, Türkiye’de başka sektör yok mu eleştirisini getirip tarım işçilerine-doktorlara-hemşirelere-fabrika çalışanlarının çalışma koşullarına kısaca değineceğiz.

Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor. Hazırsanız, zihinleri açalım. 

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🎧

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 10.Bölüm | Ben Sana Vali Olamazsın Demedim | Kariyer ve Karakter

25 Eylül Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler Blog’tasınız. Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının 10.bölümünü dinliyorsunuz.  Podcastimizin bu bölümünde “Ben Sana Vali Olamazsın Demedim” başlığıyla iyi bir insan olarak kariyer inşa etmek meselesini konuşacağız. 

Birbirinin kuyusunu kazan, samimiyetsiz, baskıcı iş kültürlerinin çalışanlara nasıl bir etkisi var? Şirketlerin acımasız kültürleri nasıl sonuçlar doğurur? İş Etiği nedir ve neden önemlidir? Bireysel bazda iş ahlakı nedir? İş hayatında iyi insan olmak hep kaybetmek midir? Vericilik nedir ve bizi kariyerimizde başarıya nasıl ulaştırır? İnsanların, şirketlerin ve toplumun ihtiyaç duyduğu hem başarılı hem de iyi insan olmak için nelere ihtiyacımız var? 

 Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı bu bölümde sizleri bekliyor. Hazırsanız, zihinleri açalım.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🎧

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 11.Bölüm | “Lafını Balla Kesiyorum!” | Etkili İletişim

2 Ekim Cuma 19.00


Merhabalar, Meseleler’e Hoşgeldiniz! Gençliği enine boyuna tartıştığımız, ve gençlere değer katacak konuları ele aldığımız Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının on birinci bölümünü dinliyorsunuz.

Podcastimizin bu bölümünde sizlerle iletişim kurmayı, bu sanatın inceliklerini konuşacağız. İletişimin öneminden dinlemenin de bu işin kritik bir parçası olduğuna, jest ve mimiklerden üslubun önemine kadar bu konuyla ilgili detaylara değineceğiz.

Hayatta en çok zaman ayırdığımız şey belki de iletişim ama biz bunu geliştirmek ve iyileştirmek adına ne yapıyoruz? Konuşmayı doğduktan sonra çevremizden öğreniyoruz peki başarılı bir konuşmacı olmayı nasıl öğreniriz? Şarkılara da konu olan ne söylediğin nasıl söylediğin önemli olan sözüne katılır mısınız? Pekii, Yeni neslin iletişim tarzını da konuşacağız ama yeni iletişim kanalları ile hepimizin yeni iletişim dünyasının da kendine göre görgü kuralları var mıdır? Bu kritik sorular üzerine yaptığımız beyin fırtınası ve bilgi bombardımanı podcastimizin bu bölümünde sizleri bekliyor.

Hazırsanız, zihinleri açalım.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🎧

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 12.Bölüm | Sahibim O Halde Varım!

9 Ekim Cuma 19.00


Meseleler Podcast’in 12. Bölümüne Hoşgeldiniz.

Bugün mükemmel bir konu konuşacağız; tüketim. Tüketimin tarihinden girecek ve bizim tüketmekle derdimiz ne; neden durmadan bir şeyler alıyoruz; bu serüvende reklamcıların rolü nedir; ve bazı şeyleri satın almadan da hayat mümkün olabilir mi diye gayet net sorular soracağız.

Ama sadece tüketime odaklanmayacağız; tüketimin bizim üzerimizdeki etkilerini anlamaya çalışacağız, yani bizim kültürümüzün bir parçası haline gelen muhteşem ikili: telefon ve araba anahtarına sahip olma isteği nereden geliyor gerçekten.

O sebeple bugünkü bölümümüzün başlığı Sahibim O Halde Varım.

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🎧

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube


Meseleler Podcast 13.Bölüm| Nasıl Okumalı, Ne Okumalı?

16 Ekim Cuma 19.00

Merhabalar, Bugün Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının son bölümünde okumak konusunu ele alıyor olacağız. Önce Kitap Nasıl Seçilir sorusuna cevap bulacak, ardından okumayı kitaplarla sınırlı tutmamak adına alternatif okuma kanallarını konuşacağız. Okuyacağımız kitapları ve kaynakları seçtikten sonra bu sefer nasıl okumamız gerektiğini, en verimli ve etkili okuma yollarını paylaşacağız. Podcastimizin neredeyse her bölümünde kitap tavsiyesinde bulunduk, gençlik dosyası boyunca değindiğimiz ve tavsiye ettiğimiz kitapları şöyle bir hatırlayıp podcasti hazırlayan dört editör olarak değinmediğimiz 3’er adet kitap tavsiye edeceğiz. 

Bol bol kitap paylaşıp okuma meselesinin derinlerine ineceğimiz bu son bölümümüzü dinlerken bir not defteri ve kalemi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

O zaman hazırsanız zihinleri açalım. 

Dilediğin platformdan bizi takip edebilirsiniz. 🎧

SpotifySoundCloudApple PodcastsGoogle PodcastYoutube