Meseleler Podcast: Gençlik Dosyasının altıncı bölümünde Üniversite101 başlığıyla “üniversiteyi nasıl okumalıyız?” ve “üniversite hayatını nasıl geçirmeliyiz?” sorularına cevaplar arayarak geniş bir perspektiften konuya açıklık getirmeye çalıştık ve nihayetinde üniversiteye yeni başlayacak ya da halihazırda üniversite öğrencisi olan genç arkadaşlarımıza bir rehber sunduk. Üniversiteyi nasıl okumak gerektiği konusundan ziyade üniversite hayatının nasıl geçirilmesi gerektiği konusunu bu yazıda irdeleyeceğim çünkü üniversite okumak, üniversite hayatının yalnızca bir parçası. Üniversite hayatı okuduğunuz bölüm ve üniversiteden ibaret değil; bunun yanında çalışmak istediğiniz diğer alanlar, hobileriniz, sivil toplum çalışmaları, yaptığınız geziler, tanıştığınız insanlar, okuduklarınız ve bu döneme dair tüm tecrübeleriniz (örneğin bir eve çıkıp tek başına yaşayabilme deneyimi) bir bütün olarak üniversite hayatınızı oluşturuyor. Üniversite hayatına eğitim gördüğümüz okuldan ibaret olarak değil de bu şekilde bir bakış açısıyla yaklaşır ve üniversite hayatının kendine özgü dinamikleri olan bir “hayat devri” olduğunu kavrayabilirsek öğrenme ve keşfetme deneyimimizi dört duvar arasında bize telkin edilenlerle sınırlamayız. 

O halde içinde birbirinden farklı deneyimleri barındıran bir yaşam çağı olan üniversite hayatını nasıl bir kültürle geçirmeliyiz? 

Öncelikle şunu anlamalıyız ki; üniversite hayatı bizim gelecekte dünyaya değer katacağımız bir meslek sahibi olmamızı sağlamak için var. Bu nedenle, üniversite dönemimizde çözmek istediğimiz sorunları, ulaşmak istediğimiz hayal ve hedefleri, deva olmak istediğimiz dertleri göz önünde bulundurarak bir alan seçmeli ve zamanımızın çoğunluğunu bu alanda/alanlarda donanım kazanmak için harcamalıyız. Hinduizm ve Budizm gibi Hint inanışlarında Dharma olarak ifade edilen bir öğreti vardır. Dharma, insanın hayattaki var oluş amacı ve temel görevini ifade eder. Tüm inanışlar bize benzer bir öğretiyi sunar: bir ölümlü olarak insanın dünya için bir görevi vardır ve hayatını bu görevi yerine getirmeye adaması gereklidir.

Photo by Jamie Street on Unsplash

Bir üniversite öğrencisi olarak sizin de hayatınızın kalanında sorunları çözeceğiniz ve dünyaya değer üreteceğiniz dharmanızı(mesleğinizi) bulmanız ve kendinizi bu alana adamanız gereklidir. Söz gelimi bir Psikoloji bölümü öğrencisiyseniz, alanınızda üretilmiş bilgiler ve çalışmaları tüketmeli, eksik olduğunu düşündüğünüz ve zihninizde soruların uyandığı konularda belki de yıllar sürecek derinleşme çalışmalarınıza başlamalısınız. Bir temel bilimde eğitim görüyorsanız da yapmanız gereken aynı; aklınızdaki soru işaretlerinin peşinden gideceğiniz uzun dönemli projeler yapmak size dharmanızı takip etmenizi sağlayacak tutkuyu sunacaktır. Kısacası, işiniz gücünüz gelecekteki mesleğiniz için gelişmek olmalıdır. 

Eğitim gördüğünüz ya da gelecekte çalışacağınız alanla ilgili yapacağınız okumalar, sizin o alanda derslerin ötesinde geniş bir bilgi birikimi inşa etmenizi sağlayacak. Buna ek olarak hayatın çeşitli alanlarında okuyacağınız kitaplar, blog yazıları ve makaleler de sizin ufkunuzu açacak bilgi ve düşünceleri sunacaktır. Burada siz değerli üniversite öğrencilerine okumanın öneminden uzun uzun bahsetmeyeceğim. 

Belirgin ve özgün bir hobi sahibi olmamamın, üniversite hayatıma dair yaşadığım tek pişmanlık olduğunu söyleyebilirim. Kitap okumak ve sosyal proje yapmaktan bahsetmiyorum. Gerçekten, zihninizi ve bedeninizi belirli bir süre için adadığınız ve her şeyinizle odaklandığınız hobilere sahip olmanız zihin dünyanızı genişletecek; dünyaya, yaşamınıza, sorunlara ve çalışma alanınıza farklı bakış açılarıyla yaklaşmanızı sağlayacaktır. Bir sanat, bir enstrüman ve bir spor seçip bu alanlarda sürekli gelişim gösterebilmek işlevsel becerilere sahip olmanızı ve çok yönlü bir kişilik inşa etmenizi sağlayacaktır. Bu sayede iş ve sosyal hayatınızda çözmeye çalıştığınız bir soruna yalnızca mesleğinizin bir üyesi gözüyle değil; bir sanatçı, bir sporcu ve bir müzisyen bakış açılarıyla yaklaşabilirsiniz. 

Sivil Toplum, ikinci üniversitedir. Sivil toplum kuruluşları hem üniversite bağlamından çıkıp toplumun farklı gruplarıyla bir araya gelerek bir misyon doğrultusunda vatandaş olarak inisiyatif almanızı sağlar, hem de farklı sosyal halkalara girerek sosyal ve iletişim becerilerinizi geliştirmenizi sağlar. Ek olarak yönetmeyi, hak savunmayı ve gelişimi talep etmeyi öğrenmenize bir fırsat sunar. Bu bakımdan sivil toplumun kuruluşlarında görev almak, kendinizi yalnızca “öğrenci” olarak tanımlamak yerine farklı oluşumların ve inisiyatiflerin kıymetli bir parçası ve destekçisi olarak kimliğinizi zenginleştirmenizi ve şahsiyetinizi derinleştirmenizi mümkün kılar. 

İmkan bulunması durumunda yurt dışında gezi ya da eğitim amaçlı geçirilecek dönemlerin, üniversite hayatının en verimli zamanları ve öğrenciyi en çok geliştiren deneyimler olduğuna şiddetle inanıyorum. Eğitim görmek ve yeni bir maceraya atılmak için bir buçuk yıl boyunca yurt dışında yaşadım ve 5 yıllık üniversite hayatımda dahil olmak üzere tüm yaşamım boyunca en çok gelişip öğrendiğim dönemim yurt dışında geçirdiğim bu bir buçuk yıl oldu. Kişisel hayat tecrübemde yurt dışında yaşama serüvenim, hayatımı 180 derecede değiştirip bana yeni bir vizyon ve rota çizdi. Öğretilmiş gerçekliğin kaçınılmaz olmadığını, hayatımızda bize dayatılan hiçbir değer ve yargının değişmez olmadığının farkına varmak için yurt dışında yaşamak en isabetli tecrübe olacaktır. Buna ek olarak yurt dışında bir süre yaşamak size farklı diyarları ve toplumları tanıma imkanı sunacak; farklı bir kültür, toplum ve coğrafyaya adapte olup ayakta kalabilmeyi öğrenmenizi sağlayacak.

Şüphesiz, üniversite hayatını oluşturan deneyimlerin listesi uzar gider. Podcast bölümümüzde bu yazıda bahsettiğim başlıklara ek olarak birçok farklı konuya değindik. Dinlemediyseniz hemen dinlemenizi tavsiye ederim. 

Üniversite dönemi, bir genç olarak sizin hayatın toprağına köklerinizi sağlamca ektiğiniz, ülkenize ve dünyaya değer üreteceğiniz mesleğinizi elde ettiğiniz ve gelecek rotanızı çizmeye başladığınız en kıymetli hayat çağınız. Bu kıymetli çağınızı sağlam bir şahsiyet ve başarılı bir hayatı inşa etmek için bilgece kullanın. 

Üniversite üzerine yazdığım diğer bazı yazılarım:

Show CommentsClose Comments

Leave a comment