Meseleler Blog’a Hoşgeldiniz. Meseleler Podcast “Gençlik Dosyası”nın 10. Bölümünde “Ben Sana Vali Olamazsın Demedim…” başlığıyla iyi bir insan olarak kariyer inşa etmek üzerine konuştuk.

Peki hem başarılı bir kariyere sahip olup hem iyi karakterli kişiler olmak imkansız mı? Bizce değil.

O zaman iyi bir karakter yoluyla başarılı bir kariyer inşa etmek için ihtiyaç duyduğumuz özellikleri konuşalım. 

1- SAYGI

Saygı, iyi insan ve iyi bir toplum bireyi olmak için olmazsa olmaz bir erdem. İnsanları ayırmadan, insana makam ve mevkisinden bağımsız bir şekilde saygı duymamız gerekiyor. Sadece sana iyilik yapabilecek amirlerimize, üstlerimize saygı duymak değil, en düşük mevkiden en yüksek makamda olana kadar herkesin var oluşuna ve kişiliğine saygı duyabilmemiz lazım. 

2-EMPATİ

İnsanlara yaklaşımımızda, onları değerlendirirken, onları yargılarken kendi bakış açımızdan bakmamız adaletsiz bir sonucu doğuracaktır. Onları anlayabilmek, ne hissettiklerini kavrayabilmek için onların hikayelerine kulak vererek değerlendirmek ve empati kurabilmek olmazsa olmaz bir beceri. 

3-ADALET

İş hayatında ekip arkadaşlarımıza, astlarımıza ve üstlerimize adil bir tutum takınmak gerekli. Sırf bize daha yakın diye adil olmasa da yakınlarımızı tutar ve tercih edersek, böyle bir davranış ve tutumun ekibimize ve çalıştığımız yere yayılmasına sebep olabilir, adaletsiz bir düzenin parçası olabiliriz.

4- TUTUM ve TERBİYE

İnsanlara yaklaşımlarımızda tutumumuz bizim değerimizi belirler. İnsanlarla saygılı, seviyeli ve samimi bir tutum takındığımız bir iletişime sahip olmalıyız.

5-GÜVEN

İnsanlara ön yargısız biçimde güvenebilmeli ve insanların güveneceği bir iş arkadaşı, müdür, yardımcı olmalıyız. Bir lider ya da bir ekip üyesi ekip arkadaşlarına güvenmediğinde, birlik ve beraberlik bağının kurulması da, insanların mutlu ve başarılı olduğu bir kurumun inşa edilmesi de imkansız hale gelir. İnsanların sürekli “birisi beni koltuğumdan edecek mi, birisi ayağımı kaydıracak mı” diye düşündüğü bir yerde yani güvenin olmadığı bir yerde başarı da olmaz. 

6-SABIR

Öfkeye kapılmamızın sebeplerinden biri her şeyin mükemmel olması gerektiğine dair varsayımımızdır. İşlerin nasıl gideceği konusunda daha gerçekçi düşünerek daha sakin ve daha bağışlayıcı olmamız gerekir.

7-ÖZVERİ

Biz insanlar genellikle kendi menfaatlerimiz peşinde koşarız. Nadiren de olsa br başkası ya da bir şey uğruna kendi konforumuzdan vazgeçebilmek gibi mucizevi bir güce sahibiz. Özveriyle birlikte hem kendi hayatımıza hem de çalıştığımız kurumlara değer katmanın derdinde olmalıyız.

8-MİZAH

Olayların ve kendimizin komik taraflarını görebilmek aslında bilgeliğin ve samimiyetin bir parçasıdır. Stresin ve telaşın yoğun olduğu iş hayatında kaliteli bir mizah anlayışı sıkıntıların panzehiri olmakla birlikte samimi ilişkilerin kurulmasına yardımcı olur.

9- ZAMANINDA KALİTELİ İŞ YAPMAK

Daha az çalışmak için, çalışıyor gibi görünmek yerine, çabalarının bir insana değer katacağını düşünerek en iyi kalitede iş ortaya koyabilmemiz gerekiyor. Nitelikli işlerle hem emeğinizin hakkını vermiş olur, hem de insanlara en büyük değeri sunabiliriz. 

10-KENDİNİ BİLMEK

Kendini bilmek kişinin kendi sıkıntıları ve ruh halleri için başkalarını suçlamamaya çalışması, nelerin kendi içinde olup bittiğine, nelerin dış dünyadaki olaylardan kaynaklandığına dair bir farkındalığın olmasıdır.

Kısaca hakiki davranışlarda bulunmak, değerlerimizle tutarlı olmak, çevremizdekilere nezaketle yaklaşmak, yeni gelenlere yardım etmek ve bildiklerimizi diğerleriyle paylaşmak da iyi bir kişiliğe sahip olmamıza ve uzun vadede hem başarılı olmamıza katkı sağlayacaktır. 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment