Etrafımda bazen arkadaşlarım, bazen danışmanlığını yaptığım ders verdiğim öğrenciler tavsiye edebileceğim kitaplar var mı diye sorduğunda mutlu oluyorum çünkü hayatımda gerçekten çok güzel izler bırakan o kitapları hatırlamayı ve başkalarının da onlar hakkında ne düşündüğünü öğrenmeyi gerçekten seviyorum. Bu konuda benim listemde birinci sırada olan kitap Goethe’nin Faust kitabı. Özellikle DoğuBatı yayınlarının bastığı İclal Cankorel’in mükemmel çevirisi olanı tavsiye ederim. Faust hem edebi hem de oldukça felsefi bir kitap. Faust modernitenin trajedisini ta o zamanlarda haber veren, kimin kazandığı kimin kandırdığı belli olmayan insanın irade savaşı üzerine önemli bir başyapıt bence. Kitaptan benim çıkarım cümlemse ‘İnsanın anlam arayışının en güzel yöntemi eylemde olmaktır.’ Kitabın şiirsel akışıysa edebi metin okumayı sevenler için apayrı bir haz olacaktır.

İkinci tavsiye edeceğim kitapsa okurken çok sıkıldığım hatta bırakmayı düşündüğüm ama sonra üzerine düşündükçe sevdiğim ve zamanla başucu kitabıma dönüşen Dino Buzzatti’nin Tatar Çölü kitabı. Umut koca bir ömrü nasıl yönetir? Kalmakla gitmek arasında gelgitlerin en derinden hissedildiği bir kitap. Gayet sıradan bir yazgıya sahip sıradan biri olarak yaratılmış insanların da hayatları vardır, herkes kahraman olmak isteyebilir ama bazen farkına bile varmadan hayat o beğenmediğimiz sıradan insanların hayatı gibi geçebilir. Tatar Çölü, farkındalık, yazgı, sorgulayış, beklentiler üzerine derin düşünceler oluşturmayı başaran bir kitap. Bir de kitap içinde bir anda hayat mottosu olabilecek kadar güzel cümlelerle karşılaşmayı seven biriyseniz bu kitabı okumak baya iyi bir deneyim olabilir sizin için.

Son olaraksa içinde bulunduğumuz dünyayı tam anlamıyla tanımak için bir tarihçinin önemli bir filozofun gözünden onu okumak gerek bence. Yuval Noah Harari’nin 21.yüzyıl için 21 ders kitabı bu konuda çok başarılı bence. Bahsettiği 21 başlıkta da çok geniş bir anlayışın derin bir okumanın özünden süzülen metinler bulacaksınız. Özellikle günümüzde baş döndürücü şekilde teknolojik ve ekonomik kırılımlarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkmak, sağlıklı bir şekilde adapte olabilmek adına önemli sorular soruyor ve üzerine birlikte düşünmenizi sağlıyor bu kitap.

Özetleyecek olursak benim tavsiye edeceğim 3 kitap Goethe’nin Faust’u, Dino Buzzatti’nin Tatar Çölü ve Harari’nin 21. Yüzyıl için 21 Ders kitabı şeklinde.


Show CommentsClose Comments

Leave a comment