Kitap okumak şahsi ve özel bir yolculuk diye düşünüyorum. O sebeple kitap tavsiyesi vermek de biraz geriyor beni açıkçası 🙂 Sadece okumak için değil de öğrenmek için okunan kitaplar zaten insanı bir başka kitaba götürür inancındayım. Yani okumanın rehberi yine okumaktır sevgili Meseleler Blog okurları.

Şimdi sizlerle tavsiyeden ziyade hayatımda iz bırakan 3 kitabı paylaşmak isterim.

1.KİTAP

Cehenneme Övgü | Gündüz Vassaf

İlk kitap Gündüz Vassaf’tan Cehenneme Övgü. Gündüz Vassaf’a bazı eleştirmenler “Şeytanın Avukatı” der. Gerisini siz düşünün. Tam anlamıyla nevi şahsına münhasır bir kalemdir kendisi.

Seçme özgürlüğünü ortadan kaldırarak tutsak olmayı kabul ettiğimizi anlatmaya çalışıyor ve bu yüzden var olan her şeye karşı çıkarak, gündüze karşı geceden, cennete karşı cehennemden, konuşmaya karşı sessizlikten, akla karşı delilikten, anlaşmaya karşı anlaşmazlıktan yana oluyor. Eğer okursanız eminim ki okuduktan hemen sonra ciddi bir zihin muhasebesine girişeceksiniz.

2.KİTAP

Dip – Seth Godin

İkinci kitap ise Seth Godin’in Dip’i. Bir pazarlama hayranı olarak Seth Godin’e hayran olmamam pek mümkün değildi zaten. Kendisi bu işin gurularından, duayenlerinden. Fakat dip kitabı, ne pazarlamadan ne de reklamdan bahsediyor.

80 sayfalık bu küçük kitap vazgeçmeyi veya vazgeçmemeyi öğretmek amacıyla yazılmış. Başladığınız bir iş zor geldiğinde bırakmanızın seçkinlik ve sıradanlık arasında nasıl gidip geldiğini, ne zaman fark yaratacağınızı, ne zaman bırakıp gideceğinizi anlatıyor. Hayatın tamamı bir seçim silsilesi diye düşünüyorum. Doğru kararlar almak, yeri geldiğinde vazgeçebilmek ve doğru şeyler için çalışmak için rehber niteliğinde bir eser. 

3.Kitap

Gençlerle Başbaşa | Ali Fuad Başgil

Üçüncü ve son kitap ise Ali Fuad Başgil’in Gençlerle Başbaşa’sı.  Meseleler ekibi olarak podcast işine başlarken hedefimiz gençlik için kapsamlı bir dosya hazırlamaktı. O sebeple son paylaşımımın konusu da gençlik üzerine. 

İçeriğinde başarısız olmanın nedenleri ve bundan kurtulma yolları, tanıdık olduğumuz alışkanlık, mizaç, irade gibi kavramlarının açıklamaları ve bunların değiştirilip değiştirilemeyeceği, verimli çalışmanın yolları ve çok daha fazlasının bulunduğu, örneklerle açıklanmış, akıcı bir üslupla düşüncelerin aktarıldığı yükçe hafif, pahaca ağır kitaplardan. Kısaca bir gençlik manifestosu Gençlerle Başbaşa.

Paylaşımlarım bu kadar ama yazımı tamamlarken birkaç söz daha söylemek istiyorum müsadenizle.

Pek sevgili okur, kitap okumak bir hobi ya da boş vakit geçirme aracı değil; tam aksine bir ihtiyaç aslında. Mesela su içmemeyi seçebiliriz değil mi? Ama sağlık sorunlarına razı olmak zorunda kalarak.Ya da soğuk havada dışarıda kalmayı isteyebiliriz ama üşümeyi göze alarak elbette. Kitap okumamayı da seçebiliriz ya da sevmediğimizi dile getirebiliriz. Ama zihnen dolgunlaşmamayı, kalben olgunlaşmamayı ve düşüncede özgürleşmemeyi kabul ederek.

Ben maalesef bu ihtiyacı geç keşfedenlerdenim. Siz de fazla geç kalmayın.


Show CommentsClose Comments

Leave a comment