Meseleler Podcast: Gençlik Dosyası’nın son bölümünü kitap okumak konusuna ve podcast bölümleri boyunca tavsiye ettiğimiz kitaplara değinmeye ayırmıştık. Bunlara ek olarak, podcastin 12 bölümünde değinmediğimiz farklı üçer kitap da önermiştik. Bu yazı aracılığıyla podcast bölümümüzde benim bahsettiğim kitapları not alamamış dinleyicilerimiz ve okurlarımızla 12 bölüm boyunca dosyaları hazırlarken yararlandığım kitapları ve bunların dışında kalan favori üç kitabımı bu yazı aracılığıyla paylaşmak istiyorum. 

Şüphesiz hazırladığımız her bölüm uzun ve detaylı araştırma, okuma ve beyin fırtınalarının konsantre edilmiş meyveleri gibi. Gençlik için kritik ölçüde önemli konuları araştırıp podcast programları hazırladığım için oldukça önemli ve alanlarında öne çıkan kitapları ve raporları inceledik, okuduk; belgeseller izledik. Bu yazıda Gençlik dosyasının final bölümünde liste olarak değindiğim kitapları paylaşacağım. O zaman vakit kaybetmeden başlayalım: 

1. Alışkanlıkların Gücü- Charles Duhigg

Gençlik dosyasında değindiğim ilk kitap birinci bölümde anlatmış olduğumuz Charles Duhigg’ in yazdığı Alışkanlıkların Gücü kitabı. Alışkanlık meselesini konu aldığımız bölümümüzün çekirdeğini de oluşturan bu kitapta alışkanlıkların doğası, alışkanlıkların nasıl oluştuğu ve bizim alışkanlıklar kazanıp bunları nasıl kontrol edilebileceğimiz detaylıca ve birçok örnekle anlatılıyor. Lafı uzatmaya gerek yok, muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.

2. Odak- Daniel Goleman

İkinci kitabımız, yine ilk bölümde değindiğimiz Daniel Goleman’ ın yazmış olduğu Odak adlı kitap. Dosyamızda birçok bölümde değindiğimiz odaklanma becerisi ve odak kapasitesinin A’ dan Z’ ye anlatıldığı ve nasıl daha iyi odaklanabileceğimiz konusunda birçok öneri sunan bu kitap da alanında öne çıkıyor.

3. İrade Terbiyesi- Jules Payot

Alışkanlıklar meselesinin çekirdeğinde bulunan ve ilk bölümde incelediğimiz bir diğer kitap Jules Payot’ un yazdığı İrade Terbiyesi adlı kitap. İrade Terbiyesi’ nde Payot, irade kapasitesi ve öz disiplinde iradenin rolünü irdeleyip, kısıtlı bir kaynak olan iradeyi geliştirmek için tavsiyelerde bulunuyor. Yazarın muhatap olarak gençleri ve öğrencileri alması da kitabı değerli ve etkili kılan unsurlardan birisi. 

4.Pürdikkat- Cal Newport

Şahsen benim ufkumu açan önemli kitaplardan birisi de Cal Newport’un yazdığı Pürdikkat kitabı. Pürdikkat, yeni, zihin açıcı ve aykırı bir fikir verdiği için oldukça kıymetli ve benim başucu kitaplarımdan biri. Başarının ve odaklanarak derin ve yaratıcı işler ortaya koymanın sırrının “pürdikkat” çalışmada yattığını iddia eden Newport’ un oldukça ikna edici tezleri var. Kitap, pürdikkat çalışma becerisini kazanmanız için de adım adım uygulayabileceğiniz bir rehber sunuyor. Bu kadar gürültülü dünyada sığlaşan işler arasında görüşümüzü engelleyen bulutları dağıtan bir kitap olduğuna inandığımdan muhakkak okumanızı öneriyorum. 

5. Vermek ve Almak- Adam Grant

8. ve 10. bölümde değindiğim Adam Grant’ in Vermek ve Almak kitabını da okunacaklar listenize eklemenizi tavsiye ederim. Cal Newport’ un Pürdikkat kitabı gibi Vermek ve Almak da bilinenleri sorgulatan bir fikir ortaya atıyor. Verici olarak, insanlara yardım ederek nasıl iyi bir iletişimci olup kariyerinizde başarıyı yakalayabileceğinizden bahsediyor Adam Grant. Hem iyi bir insan hem de başarılı bir genç olmak isteyenlerin okumasında fayda var. 

http://meseleler.blog/vermek-ve-almak-sanati/

6. Tongue Fu – Sam Horn

Son olarak Tongue Fu kitabı. Bir dövüş sanatı olan Kung Fu’dan esinlenen Sam Horn, kitabına Tongue Fu ismini koyuyor. Tongue Fu, sözlü dövüş sanatı demek. Dilinizi adeta bir dövüş silahı gibi kullanabileceğinizi anlatan kitap, iletişimde insanlarla anlaşmazlıklara girmeden ve onları kontrol altına alarak, herkes için en doğru seçeneği bularak kendinizi ifade edebileceğinizi ortaya koyuyor. Gerçekten çok yararlı ve bazen uygulaması sabır isteyen taktiklere sahip bir kitap. 


Podcast bölümlerinde yararlandığım bu kitaplara ek olarak tavsiye edeceğim üç kitap da şu şekilde: 

7. Outliers- Malcolm Gladwell

Yukarıdaki kitaplar dışında tavsiye edebileceğim ilk kitap, belki dinleyicilerin  ve okurlarımızın birçoğunun önceden okumuş olabileceği Outliers yani çizginin dışındakiler kitabı. Outliers, gazeteci yazar Malcolm Gladwell tarafından yazılmış ve dünyanın her yerinde ses getirmiş bir kitap. Yaygın insan tipine uymayıp başarılı olan Çizginin dışındaki insanların başarılarına orijinal bir bakış açısı sunuyor kitap. Yine çoğumuzun duymuş olacağı, 10binSaat kuralı da bu kitapta geçiyor. Başarının, her şeye rağmen pes etmeyip çalışan yokluk içindeki insanlarca kazanıldığı düşüncesini sorgulamamızı sağlayan kitap, başarının bireysel gayretten ibaret olmadığını, bir dizi çevresel faktörün etkin rol oynadığı bir fenemon olduğunu ifade ediyor. 

8. Tipping Point- Malcolm Gladwell

İkinci tavsiye kitabım yine Malcolm Gladwell’den geliyor: Tipping Point yani Kıvılcım Anı. Kıvılcım Anı, bir trendin kritik eşiği aştıktan sonra genel kitleye yayıldığı anı temsil ediyor. Hayatımızda ilk defa gördüğümüz ve ilk görenlerinden olduğumuz birçok fikir ya da ürün var; ancak bunların yalnızca bir kısmı bir trend ya da akım haline geliyor. Mesela, ilk olarak denediğimiz çikolataların sadece bir kısmı bir anda patlayıp genele yayılıyor, kalanı da seri üretime geçmeden hayatını tamamlıyor. İşte Tipping Point’te Gladwell, trend haline gelmeyi başaran fikirlerle bunu başaramayan fikir yığını arasındaki farkın kaynaklarını inceleyip paylaşıyor. Eğer hayatınızda başarıya ulaştırmaya çalıştığınız bir fikriniz varsa, bu kitap fikrinizi trend haline getirme ve fikrinizin toplumda kabul görmesini sağlama yolunda ihtiyaç duyacağınız bakış açılarını barındırıyor. 

Gladwell’i anlatmaya gerek yok, diğer kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca The New Yorker dergisinde de uzun yıllardır yazıyor, oradan da İngilizce yazılarına ulaşabilirsiniz.

9. Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill 

Son olarak farklı bir konudaki ama yine başarı odaklı bir kitabı paylaşacağım: Düşün ve Zengin Ol. Napoleon Hill’ in yazdığı bu kitap ilk olarak 1937’de basılmış; o yüzden örnekler ve bağlam günümüzden değil, neredeyse 100 yıl öncesinden. Ama zenginliğin yolu da zenginlerin düşünce sistematiği pek de değişmediğinden kitap on yıllardır geçerliliğini koruyor. Zaten dünya çapında 15 milyondan fazla satmış olması da bunun bir kanıtı. Hill,  500 insanla yaptığı 25 yıl süren deney sonucunda zenginlerin hepsinin 13 adımlık bir formül uyguladığını ortaya koyuyor. Bu 13 adımın detaylıca anlatıldığı kitap, okuyana zenginlerin bakış açılarını ve başarısının sırrını verdiğini iddia ediyor. Ben okurken keyif aldım, ve birçok adımın da işe yarar olabileceğini düşünüyorum. Henüz zengin olmadım yani formülün sonuçlarını görmedim ama eğer zengin olursam tecrübelerimizi sizle paylaşırım 🙂

BONUS / 10 . Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı 

Başarı ve gelişim temalı kitapları okumayı sevenlerdenseniz Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı adlı kitabı karşınıza muhakkak çıkmıştır. Covey’nin 25 yılı aşkın bir süre önce yazmış olduğu kitapta ses getiren değişimlere imza atmış etkili insanların sahip olduğu 7 ortak alışkanlık detaylarıyla ele alınıyor. Hayata, başarıya, çalışmaya ve hedeflere olan bakış açınızı değiştirip proaktif bir şekilde aksiyona geçmenizi tetikleyecek bu kitabı hayatta etkili olmak isteyen tüm genç okurlarımıza tavsiye ederim. 

Kitap okumanın öneminden bahsetmeye gerek dahi yok. Kitapların sunacağı vizyona ve açacağı yeni kapılara hepimizin ihtiyacı var. Ne okuduğumuz kadar nasıl okuduğumuz da bir o kadar mühim. Meseleler Podcast: Gençlik Dosyası’nın 13.(Final)bölümünde “kitap nasıl seçilmeli?”, “nasıl okunmalı?” ve “kitap dışında neler okunmalı?” sorularına da detaylı cevaplar sunduk. Podcast bölümümüzü dinleyerek tam 25 kitaplık bir tavsiye listesine erişebilirken aynı zamanda kitap okumaya yönelik bambaşka bir bakış açısına ve rehbere ulaşabilirsiniz. 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment