“İletişiminiz Kadarsınız!”

-Haluk Gürgen

Yaşadığımız yüzyılın para birimi, iletişim.

İletişim hayatımızın her alanını etkileyen ve kaplayan bir olgu. Gündelik hayatımızdaki eylemlerimizden, iş ve kişisel hedeflerimizi gerçekleştirmeye dönük emeklerimize kadar geçen her süreç iletişimle şekilleniyor.

Kısaca güçlü bir iletişim bilgi ekonomisinin olmazsa olmazı, 21. yüzyılın da en önemli becerisi.

Peki, güçlü bir iletişim kurabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Eğer tereddütleriniz varsa alttaki 5 maddeyi titizlikle inceleyin ve kendinize bolca soru sorun.

Madde 1

İletişimde bulunduğunuz kişi veya kişilerle aranızda benzerlikleri ortaya koyun. Övgülerde bulunun fakat bu övgülerin samimi olmasına dikkat edin.

Benzerlik kavramı neden bu kadar önemli? 1968 yılında Journal of Personality’deki makalede açıklanan bir deneyde katılımcıların, aynı görüşleri ve sosyal değerleri paylaştıklarını öğrendikleri kişilerle hem duygusal hem de fiziksel olarak daha yakın ilişkilerde bulundukları görüldü.

Madde 2

İletişiminizi karşılıklılık prensibine dayandırın. İnsanlardan almak istediğiniz şeyi onlara vermeden onları ikna edemezsiniz, güçlü bir iletişim adımı atamazsınız. Bu prensibin en basit uygulamalarından biri hediye vermektir.

Küçük bir uygulamasına “gülümseme” örneğini verebiliriz. Hülasa iletişiminizde görmek istediğiniz değişim siz olursanız, iletişiminiz zamanla kitlenizi de değiştirecektir.

Madde 3

İletişiminizde hikâyelerin gücünü kullanın ve metaforlara yer verin çünkü insanlar hikâye dinlemeyi ve basitleştirilmiş anlatımları severler.

Madde 4

Eğer bir konuda uzmanlığınız veya yetkinliğiniz varsa bunu açıkça ortaya koyun. Bunu yaparken egonuzdan sıyrılmanız oldukça önemli. Uzmanlığınızı samimi ve sahici bir hikâyeye dönüştürmek çözüm yolu olabilir.

Madde 5

3’lemelerden faydalanın. Neden 3? Çünkü anlatımlarınız bir kalıp olarak gözükürse, bütünlük izlenimi verir.

Örnekleyecek olursak;

Güçlü iletişim için ilk 3 adım:

  • 1.Güçlü Hitabet (duruş, ses tonu, jest, mimik…)
  • 2.Samimiyet
  • 3.Cesaret

Peki, bunca maddeyi iletişiminiz içine nasıl sığdıracaksınız?

Bolca pratikle. Amacınız hepsini aynı anda uygulamak değil dengeli bir kombinasyon kullanmaktır. Zamanla iletişiminizin güçlendiğini göreceksiniz.


Show CommentsClose Comments

Leave a comment